Makuladegeneráció (sárgafolt-sorvadás) és amit tehetünk ellene
Makula degeneráció
Az időskori makuladegeneráció (AMD - Age-Related Macula Degeneration) egy olyan betegségcsoport, ami a retina központi részének a makulának (sárgafolt) az elfajulását okozza. A sárgafolt az éleslátás helye, ami szükséges például az olvasáshoz és az autóvezetéshez. Az AMD első észlelhető tünete, hogy homályos rész jelenik meg a látómező közepén és torzul a látás. A betegség előre haladtával teljesen megszűnik a központi látómező, ami vakságot okoz. A világon összesen 161 millió embert érint a betegség, Magyarországon minden hetedik, 50 év feletti ember látása károsult a makula degeneráció miatt.
Van remény!
Jó hír, hogy bizonyos ételek csökkentik az időskori látásromlás kialakulásának kockázatát! Több tanulmány is napvilágot látott már az Egyesült Államokban, amelyek azt bizonyítják, hogy a helyes táplálkozás, a gondosan megválasztott, vitaminokban, tápanyagokban és különösen az antioxidánsokban gazdag ételek csökkentik a sárgafolt-elfajulásának kockázatát. Az antioxidánsokban gazdag ételek a szem egészségéért és egyben az általános egészség megőrzéséért is nagyon sokat tehetnek.
Mely természetes ételek tartalmaznak nagymértékben antioxidánsokat?
Az áfonyáról úgy tartják, hogy nagyon gazdag antioxidáns forrás, pedig a vadon termő áfonya mindössze 61 féle antioxidánst tartalmaz csak, a kakaóbabban található 621 féle antioxidánssal szemben! A nyers, egész kakaóbab teljes súlyának 12-18%-kát teszik ki az antioxidáns hatású flavonoidok. A kakaóbab ORAC értéke 95.500/100g, vagyis az antioxidáns tartalmat illetően jóval megelőzi a goji bogyót is, így abszolút első a természetes antioxidánsok sorában.
(Sajnos a kakaóbab feldolgozásának folyamata, a fermentálás, a pörkölés és a lúgos feltárás csökkentik a kakaóbab összpolifenol-tartalmát, ezért az egészségre gyakorolt hatásait tekintve a legjobb, ha mindig nyers, egész kakaóbabot fogyasztunk.)
A legerősebb természetes antioxidánsok:
(Az ORAC egy nemzetközileg elfogadott szabványrendszer mely az élelmiszerek és táplálék-kiegészítők antioxidáns kapacitásának mérésére szolgál.)
- Nyers, egész, szárított kakaóbab ORAC érték: 95.500 /100g
- Nyers, szárított kakaóbab töret ORAC érték: 62.100 /100g
- Pörkölt kakaópor ORAC érték: 26.000 /100g
- Goji bogyó ORAC érték: 25.300 /100g
- Acai bogyó ORAC érték: 18.500 /100g
- Fekete csokoládé ORAC érték: 13.120 /100g
- Tejcsokoládé ORAC érték: 6.740 /100g
- Aszalt szilva ORAC érték: 5.770 /100g
- Mazsola ORAC érték: 2.830 /100g
- Áfonya ORAC érték: 2.400/ 100g
Forrás: US department of Agriculture/Journal of American Chemical Society *Brunswick Laboratories MA, USA
Akakaóbab több, mint 300 különböző értékes vegyületet tartalmaz! Többek között jelentős mennyiségű egyszeresen telítetlen Omega-6 zsírsavat, ásványi anyagokat és vitaminokat, gazdagon megtalálható benne például a foszfor, a vas, a magnézium, a réz, a kálium, a kalcium, a szelén és a cink, valamint a béta-karotin, az A, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, D és az E vitamin is.
Napi 900 milligramm kakaó-flavonoid bevitelével már jelentős mértékben támogathatjuk a szervezetünk megfelelő működését, amihez megközelítőleg 6 gramm kakaóbabot kell elfogyasztanunk naponta.
Azért jó, ha az ember kakaó és csokiszerető. Nálam este vacsora mellé egy pohár kakaó, napközben valami magas százalékos csoki..
Kedves Olvasó! Sok minden van, amit a kakaóban élvezhetünk, a finom ízét, az élettani hatásait…igazából nehéz nem szeretni. :)