Betegségeket okozhat a károsodott bélflóra
A molekuláris biológia fejlődésével egyre nyilvánvalóbb az összefüggés a bél mikrobiotájában bekövetkezett változások és az emberi betegségek vagy rendellenességek között. Ezek az egészségügyi problémák magukban foglalják az öregedést, az oxidatív stresszt, a vérnyomást és az érelmeszesedést, a cukorbetegséget, a rák és különböző egyéb központi idegrendszeri rendellenességeket. Kimutatták, hogy a kakaó hatással van azokra az emberi rendellenességekre, amelyek a bél mikrobiota felborult egyensúlyához kapcsolódnak. Ezek az eredmények együttesen azt jelenthetik, hogy a csokoládé vagy a kakaó a jótékony hatását a bél mikrobiotájának megváltoztatásával fejtheti ki.
Azok az ételek, amelyek prebiotikumokat és probiotikumokat tartalmaznak, szerepet játszanak az emberi bél mikrobiotájának megváltoztatásában.
Mi a különbség a pro és prebiotikumok között?
Probiotikumnak nevezzük az állandó bélflóra helyreállítását, fenntartását szolgáló jótékony hatású baktériumokat, amelyek száma folyamatosan csökken az egyoldalú táplálkozás, az antibiotikumok szedése és a stressz következtében. Az egészséges bélflóra megőrzéséhez és helyreállításához feltétlenül szükséges a hasznos bélbaktériumok pótlása, illetve szaporodásuk elősegítése, mely folyamatokat élő élelmiszerekkel támogathatjuk. Az ilyen élő mikroorganizmusok közül a legismertebbek a Lactobacillus - és Bifidobacterium-csoportba tartozó baktériumok. Úgy kell elképzelni őket, mint személyes állatkertünk hasznos lakóit. Ha megkapják megfelelő táplálékukat, nem engedik elszaporodni a haszontalan, sőt, káros baktériumokat.
De mi is ez a táplálék?
Ez a táplálék a prebiotikum. A prebiotikum olyan természetes tápanyag, amelyre a gyomor-bélrendszer felső szakaszában található emésztőenzimek nincsenek hatással, és változatlanul jutnak el a vastagbélig, ahol serkentik a kedvező hatású baktériumok szaporodását. Kedvező hatásuk a következők:
- természetesen fokozzák a probiotikumok termelődését és szaporodását
- megakadályozzák a betegséget okozó baktériumok megtapadását a bélfalon
- jelenlétükben javul a béltartalom hasznos baktérium aránya
- elősegíti egyes ásványi anyagok és nyomelemek (kalcium, magnézium, cink, vas) felszívódását
A csokoládét vagy a kakaót prebiotikumként tartják számon, amely egyéb hasznos vegyületek mellett polifenolokban is gazdag (Redovniković et al., 2009).
Egy kontrollált, kettős-vak, randomizált klinikai vizsgálatban a kutatók összehasonlították a magas kakaó tartalmú és az alacsony kakaó tartalmú flavanol italok fogyasztásának eredményeit (Tzounis et al., 2011). Eredményeik szerint a magas kakaó tartalmú italt fogyasztók csoportjában bizonyos bélmikrobáknak, például a Bifidobacteriumoknak és a Lactobacillusoknak, amelyek a jó baktériumok, jelentősen megnőtt a számuk. Másrészt a Clostridium baktérium számában jelentős csökkenést figyeltek meg. A Clostridium egy rosszhírű baktérium. Ha túl sok telepszik meg belőlük a bélrendszerben, a gázképződés kellemetlen fokozódása lehet a következmény. Néhány clostridiumtörzs pedig akár életveszélyes komplikációt is okozhat. Ugyanezen tanulmány szerint a baktériumok populációjában bekövetkezett változásokat más biológiai markerek, például a triglicerid és a C-reaktív protein koncentrációjának csökkenése is kísérte.
A triglicerid a vérzsírok egyik fajtája, melynek megemelkedett szintje elősegíti a vérereket elzáró lerakódások, plakkok kialakulását, és így közvetve súlyos, életveszélyes betegségeket is okozhat.
A C-reaktív protein egy olyan fehérje, ami a májban termelődik és innen kerül a keringésbe. A máj akkor kezd C-reaktív protein termelésébe, ha a szervezet valahol gyulladást érzékel.
További vizsgálatokat végeztek a prebiotikumok bél mikrobiotára gyakorolt hatásáról Roberfroid et al. (2010). Áttekintésükben a szerzők kiemelték azokat a vizsgálatokat, amelyek bemutatják például az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedő betegek és az egészséges egyének mikrobiota ökoszisztémája közötti különbségeket. Mindezekben a vizsgálatokban az IBS-alanyoknál alacsonyabb a Bifidobacteriumok, Lactobacillusok száma és magasabb a Clostridium szám. A csokoládé pozitív hatása nyilvánvaló lehet ebben az esetben, mivel a Bifidobacteriumok és Lactobacillusok populációjának növekedéséhez és a Clostridia csökkenéséhez vezetett.
Összefoglalva: a kakaó hasonlóképpen hat a bél mikrobiális ökoszisztémájára, mint a prebiotikumok és probiotikumok. Mint korábban említettük, a mikrobiota változásai befolyásolhatják a gazdaszervezet egészségi állapotát, és a vizsgálatok szerint a csokoládé, illetve a kakaó képes lehet arra, hogy ezt az állapotot pozitív irányba terelje
A csokoládé és a kakaó fogyasztás pozitív hatással lehet az alábbi esetekben is:
- 2-es típusú cukorbetegség
- vérnyomás problémák
- időskori elbutulás (demencia) megelőzése
- túlsúlyosság
- vese problémák
- kedvtelenség, depresszió
- sclerosis multiplex
- májbetegség
- D-vitamin hiány
Milyen kakaót és csokoládét fogyasszunk?
Mindig, magas kakaó tartalmú, lehetőleg nyers, feldolgozatlan termékeket válassz! Minél jobban feldolgozzák a kakaóbabot, annál több hasznos vegyületet elpusztítanak belőle. Használjuk ki, amit a természet olyan jól megalkotott! Kakaós és csokoládés receptjeinkhez, kattints ide.
Ajánlataink:
- Sambirano Gold - Nyers, egész, napon szárított kakaóbab
- Sambirano Gold - Nyers, napon szárított kakaóbab töret
- Sambirano Gold - Nyers, teljes értékű kakaópor
- Sambirano Gold - 100% kakaótartalmú csokoládé pasztilla
Tudtad, hogy a nyers kakaóbab teljes súlyának 12-18%-kát teszik ki a flavonoidok! Napi 900 milligramm kakaó-flavonoid bevitelével már jelentős mértékben támogathatjuk a szervezet megfelelő működését, ehhez megközelítőleg (5-7 szem) nyers kakaóbabot, vagy 1-2 evőkanál nyers kakaóbab töretet kell elfogyasztanunk naponta.
Termékkínálatunkban megtalálod a kakaó legtisztább és legegészségesebb verzióit!
Tovább a termékrendeléshez >>>
Szólj hozzá