Kakaóbabbal a fogak egészségéért!
A kakaóbabban található teobromin hatásosnak bizonyult a cavitásképződés, a plakképződés és fogszuvasodás megelőzésében - állítják a Tulane Egyetem kutatói egy újonnan kiadott sajtóközlemény szerint.
A fogak kristályos szerkezetére gyakorolt hatásait illetően, a teobromin magasan felülmúlja a legtöbb fogkrémben megtalálható nátrium-fluoridot, ami egyébként a fogakat a savak eróziójától hivatott védeni. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy ha nyers kakaóbabot rágcsálunk, azzal semlegesíthetjük a legtöbb, fogszuvasodásért felelős savtermelő baktériumot.
"A fogszuvasodás leginkább egy megelőzhető betegség, amely továbbra is az emberiség nagy részét érinti, ezért fontos megoldást találni rá" - állítja a kutatást vezető mérnök, Arman Sadeghpour. Ráadásul azt is fontos megjegyzi, hogy az elmúlt fél évszázadban a fogszuvasodás elleni harcban alig, vagy egyáltalán nem történt innováció.
A kutató óva int bennünket attól, hogy csokoládéval juttassuk be a szervezetünkbe a teobromint, ugyanis a csokoládé cukortartalma pont, hogy táplálja a baktériumokat, amelyek előidézik a fogszuvasodást.
Teobromin a koffein rokona
A kutatásai során Sadeghpour értékelte a teobromin fogvédő erejét, más néven a 3,7-dimetil-xantint a koffeinben található 1,3,7-trimetil-xantinnal szemben. Amint láthatjuk, majdnem ugyan az a vegyület, azzal az eltéréssel, hogy a koffeinnek további metilcsoportja van - amely három hidrogénhez kötődik, és kettős gyűrűs szerkezetű.
A két xantin közötti finom szerkezeti különbség, mély fiziológiai különbségeknek felelnek meg. Ennek a különbségnek köszönhető, hogy míg a koffein károsíthatja a csontokat és a fogakat, addig úgy tűnik, hogy a teobromin megerősíti mindkettőt.
A fogak és a csontok mikroszkopikus léptékben, de folyamatosan elhasználódnak, majd megújulnak és visszaállítják a szerkezetüket. Hat évvel ezelőtt a Sadeghpour laboratóriumának kutatói szabadalmi jogot szereztek a teobromin alkalmazására, hogy elősegítsék a fogak újjá építését.
Sadeghpour, új vizsgálataiban értékelte, hogy a teobromin-kezelés hogyan befolyásolja a fogak állapotát. Egy kísérletsorozatban 13 embertől vett zápfog mintát darabokra vágott. Ezután néhány darabot fluoriddal kezeltek különböző dózisokban, és más darabokat különböző teobromin dózisokkal.
Ezután minden zápfog metszetett egy gyémánttal ellátott gépbe helyezett. 5 másodpercig minden egyes fogmetszetbe, belenyomta a gyémántot ezzel mélyedéseket hozva létre. A mélyedés nagysága a fogzománc keménységét mutatta. Ezekben a vizsgálatokban a teobromin felülmúlta a fluoridot.
Egy másik vizsgálatsorozatban a Sadeghpour mindegyik darab fogat 10 percig erős sav alá tette. Amikor később elemezte a teobrominnal kezelt fogak 8 százalékkal kevesebb kalciumot veszítettek el, mint a fluoriddal kezelt fogak.
Ezek a mikroszkopikus felvételek, a sav a fogakra gyakorolt hatását mutatják. A bal oldali képen látható a nem kezelt, középen a fluoriddal kezelt és a jobb oldalon pedig a teobrominnal kezelt felület. A teobrominnal kezelt fogon jól látható, hogy az új fogréteg már elkezdte befedni a fog felületét.
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/17278/minden-csokolade-art-a-fogaknak-meglepodne
Vegyük figyelembe ezeket a kutatási eredményeket, és élvezzük a kakaóbab jótékony hatását. Több, mint 200 értékes összetevőjének köszönhetően a kakaóbab rendszeres fogyasztásával különböző egészségügyi problémákat előzhetünk meg.
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/17278/minden-csokolade-art-a-fogaknak-meglepodne
Forrás: https://www.sciencenews.org/blog/food-thought/chocolate-constituent-bests-fluoride
Részletek: http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/17278/minden-csokolade-art-a-fogaknak-meglepodne
Szólj hozzá