Így hat ránk a ginzeng rendszeres fogyasztása!
Írásos bizonyítékok szerint a ginzenget már legalább 4000 éve használják gyógyítás céljából. Manapság leginkább az influenza és a nátha ellenszereként, keringésjavítóként, valamint szexuális problémák (pl. merevedési zavarok) vagy a menopauza tüneteinek enyhítőjeként ismerjük ezt a gyógynövényt. A ginzeng bioaktív vegyületei – melyek az immunrendszerre gyakorolt pozitív hatásért felelősek – a szaponin glikozidok, a víz és a poliszacharidok.
A ginzeng és az immunrendszer a tudományos vizsgálatok tükrében
Kísérletek bizonyítják, hogy a ginzengkivonat képes fokozni az immunrendszer védekező mechanizmusát a kórokozókkal szemben, valamint hogy a rendszeres ginzengbevitel jelentősen csökkenti az influenza és a megfázás tüneteit. A ginzeng immunrendszerre gyakorolt jótékony hatása valószínűleg annak köszönhető, hogy a ginzenozidok antioxidánsokként működnek, amelyek megvédik az immunsejteket a baktériumoktól, fertőzésektől.
Egy kísérlet során kutatók összehasonlították az antibiotikumos kezelés és a ginzeng kivonattal együtt alkalmazott antibiotikumos kezelés akut bakteriális hörghurutra kifejtett hatását. A vizsgálat 4., 5., 6. és 7. napján a ginzeng kezelésben részesülő csoport tagjainak szervezetében lényegesen alacsonyabb volt a baktériumok száma. Továbbá a ginzenggel kezelt betegek hamarabb váltak tünetmentessé, mint a csupán antibiotikum segítségével gyógyuló páciensek. Az eredmények alapján pedig arra következtethetünk, hogy az antibiotikumok mellett a ginzeng potenciális kiegészítő kezelésként szolgálhat krónikus hörghurutban szenvedőknél.
Egy nyolc héten át tartó kísérlet során egészséges önkéntesek vettek részt egy olyan terápiában, melynek során napi 200 mg ginzenget fogyasztottak el. A kontroll csoport ezzel szemben placebo kezelésben részesült. A nyolchetes kezelés eredményeként jelentősen megemelkedett a kemotaxis, a fagocitózis, a blasztogenezis, és a teljes limfociták, valamint a T4 sejtek száma mindkét csoportban, a ginzenggel kezelt csoport tagjainak immunrendszere viszont sokkal ellenállóbbnak bizonyult a kísérlet végére a placebóval kezelt résztvevőkéhez képest.
Egy másik vizsgálatban 12 héten keresztül adagoltak napi 200 mg ginzenget összesen 114 résztvevőnek. A kísérlet során szintén placebóval kezelték a kontroll csoportot, összesen 113 főt. A kísérlet negyedik hetében mindkét csoport tagjai influenzavírus-injekciót kaptak. A 12. hét végére a ginzenggel kezelt csoportból tizenöten, míg a placebóval kezelt csoportból negyvenkét fő szenvedett megfázásos tünetekkel. Ez a kísérlet is azt bizonyítja, hogy a ginzeng természetes ellenszere a megfázásnak és az influenzának.
Egy idős betegek körében végzett kutatás kimutatta, hogy a gyógyszeres kezelés ginzeng terápiával kiegészítve képes megakadályozni az időskori akut légzőszervi megbetegedések előfordulását.
Mindemellett a ginzeng hatékonyan csökkenti az olyan megfázásos panaszokat, mint a láz, a köhögés, a torok- és fejfájás, az orrfolyás, illetve a gyakori tüsszögés.
Forrás: webbetegÍrásos bizonyítékok szerint a ginzenget már legalább 4000 éve használják gyógyítás céljából. Manapság leginkább az influenza és a nátha ellenszereként, keringésjavítóként, valamint szexuális problémák (pl. merevedési zavarok) vagy a menopauza tüneteinek enyhítőjeként ismerjük ezt a gyógynövényt. A ginzeng bioaktív vegyületei – melyek az immunrendszerre gyakorolt pozitív hatásért felelősek – a szaponin glikozidok, a víz és a poliszacharidok.
Részletek: https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/21636/ginzeng-es-az-immunrendszer
Szólj hozzá